Time Machine (The Time Machine)
Original titel: The Time Machine
Oprindelses land:  Nord Amerika
Produktions år: 2002
Instruktør: Simon Wells
Bedømmelse: 11 Śr(Film)
UPC [Lokal]: 7-321979-221917
Spille tid: 1:32 (92 Min.)
Kassette: Snapper
Format: PAL, Color, 2.35:1 Anamorphic Bredformat
DVD Format: Enkelt side, Dobbelt siddet
Udgivet: 08/October, 2002
Samlings type: Ejet (#63)
Status: Tilgængelig
Købs dato: 30/September, 2005
Købs pris: Skjult
Anmeldelse (film): 0 / 10
Anmeldelse (video): 0 / 10
Oversigt
Opfinderen Hartdegen arbejder på at bevise, at det er muligt at rejse i tid. Da han bliver offer for en personlig tragedie, bliver han besat at sin ide for at kunne rejse tilbage og ændre fortiden. For at teste sin maskine bliver han sendt 800.000 år frem i tiden og opdager, at menneskene har delt sig i jægere og de jagede.
DVD Covere
Time Machine (The Time Machine)
Time Machine (The Time Machine)
Andet
 • Profil bidrager
 • Invelos Profil links
 • US IMDb
 • Wikipedia
Generere
Aktion
Eventyr
Science-Fiction
Studier
Produktions studier:
 • Warner Bros. Pictures
 • DreamWorks Pictures
 • Parkes/MacDonald Productions
Udgivere:
 • Sandrew Metronome
Lyd format
Engelsk  Dolby Digital 5.1
Tysk  Dolby Digital 5.1
Spansk  Dolby Digital 5.1
Kommentar  Dolby Digital 2-kanals stereo
Kommentar  Dolby Digital 2-kanals stereo
Undertekster
Dansk
Engelsk
Finsk
Fransk
Tysk
Græsk
Israelsk
Islandsk
Italiensk
Norsk
Portugisisk
Spansk
Svensk
Diske
# Beskrivelse A B DS DL A DL B
1Main Feature
Ekstra
 • Scene adgang
 • Trailer
 • Tilblivelsen af
 • Kommentar
 • Slettede sener
 • Foto album
 • Produktions nota
Filmhold
Instruktion
Simon Wells....Instruktør
Manuskript
H.G. Wells....Originalt materiale af
John Logan....Manuskriptforfatter
David Duncan....Originalt materiale af
Produktion
Laurie MacDonald....Eksklusiv producent
Arnold Leibovit....Eksklusiv producent
Jorge Saralegui....Eksklusiv producent
Walter F. Parkes....Producent
David Valdes....Producent
Kinematografi
Donald M. McAlpine....Ansvarlig fotograf
Film redigering
Wayne Wahrman....Film rediger
Musik
Klaus Badelt....Komponist
Lyd
David R.B. MacMillan....Produktions lyd mikser
Mark Mangini....Lyd designer
Mark Mangini....Lyd
Steve Maslow....Lyd mikser
Gregg Landaker....Lyd mikser
Scenografi
James E. Price....Visuelle efekter
Deena Appel....Kostumer
Bob Ringwood....Kostumer
Oliver Scholl....Produktions designer
Chris Burian-Mohr....Scenografi instruktør
Bruce Robert Hill....Scenografi instruktør
Donald Woodruff....Scenografi instruktør
Matt Sweeney....Visuelle efekter
Deborah Cha Blevins....Kostumer
John M. Elliott Jr.....Make-up
Scott H. Eddo....Make-up
Digital Domain
Erik Nash....Visuelle efekter
Jonathan Egstad....Visuelle efekter
Industrial Light & Magic
Scott Squires....Visuelle efekter
Illusion Arts
Syd Dutton....Visuelle efekter
Bill Taylor....Visuelle efekter
Cinesite
Thomas J. Smith....Visuelle efekter
Special Uber Morlok Makeup by K.N.B EFX Group
Greg Nicotero....Make-up efekter
Skuespillere
Guy Pearce....Alexander Hartdegen
Mark Addy....David Philby
Phyllida Law....Mrs. Watchit
Laura Kirk....Flower Seller
Josh Stamberg....Motorist
John W. Momrow....Fifth Avenue Carriage Driver
Sienna Guillory....Emma
Max Baker....Robber
Jeffrey M. Meyer....Central Park Carriage Driver
Alan Young....Flower Store Worker
Myndy Crist....Jogger
Connie Ray....Teacher
Orlando Jones....Vox
Lennie Loftin....Soldier #1
Thomas Corey Robinson....Soldier #2
Samantha Mumba....Mara
Omero Mumba....Kalen
Yancey Arias....Toren
Jeremy Irons....Uber-Morlock
Hunter Morlocks
Richard Cetrone
Eddie Conna
Christopher Sayour
Jeremy Fitzgerald
Craig Davis
Grady Holder
Bryan Friday
Clint Lilley
Dan McCann
Mark Kubr
Jeff Podgurski
Bryon Weiss
Steve Upton
Spy Morlocks
Doug Jones
Joey Anaya
Jacob Chambers
Dorian Kingi
Kevin McTurk
Eloi
Michael Chaturantabut
Jonathan Eusebio
Roel Failma
Yoshio Iizuka
Diana Lee Inosanto
Malaea Chona Jason
Hiro Koda
John Koyama
Gail Monian
R.C. Ormond
Maro Uo Richmond
Petra Sprecher
Gary Toy
Jonathan Valera
Puppeteers
John Cherevka....(puppeteer)
Jon Dawe....(puppeteer)
Greg Figiel....(puppeteer)
Eric Fiedler....(puppeteer)
Richard Joseph Landon....(puppeteer)
Russell Lukich....(puppeteer)
Nick Marra....(puppeteer)
Jason Matthews....(puppeteer)
Greg Nicotero....(puppeteer)
Michael Ornelaz....(puppeteer)
Rob Ramsdell....(puppeteer)