Der Untergang (2 Disc Limited Edition)
2 Disc Limited Edition
Oprindelses land:  Tyskland
Produktions år: 2004
Instruktør: Oliver Hirschbiegel
Bedømmelse: 15 år(Film)
UPC [Lokal]: 5-706550-035770
Spille tid: 2:29 (149 Min.)
Kassette: SteelBook
Format: PAL, [Color status unset], 1.78:1 Anamorphic Bredformat
DVD Format: Enkelt side, Dobbelt siddet
Udgivet: 29/August, 2005
Samlings type: Ejet (#163)
Status: Tilgængelig
Købs dato: 16/October, 2005
Købs pris: Skjult
Anmeldelse (film): 0 / 10
Anmeldelse (video): 0 / 10
Oversigt
"Der Untergang" skildrer de sidste uger i Adolf Hitlers (Bruno Ganz) liv, oplevet fra stenografen Traudl Junges (Alexandra Maria Lara) synsvinkel.

Tyskland er i opløsning og et nederlag til det tredje rige synes uundgåeligt. Hitler har sammen med sine nærmeste, deriblandt hans kone Eva Braun (Juliane Köhler) og familien Goebbles (Ulrich Matthes og Corinna Harfouch), forskanset sig i Førerbunkeren i det centrale Berlin, hvor de afventer deres skæbne. De allierede nærmer sig hastigt Berlins porte, og Hitlers skiftende sindstilstande bliver værre og værre i takt med krigens udvikling. Der tegner sig hurtigt et billede af en desillusioneret Hitler med en ekstrem angst for konspirationer og et voldsomt had mod jøder, men der vises også en hidtil ukendt Hitler med mere humane sider.

Mikkel: Vedlagt optagelse af Tematirsdag på DR2 fra d. 3. maj 2005 med dokumentarfilm om og med Traudl Junge (2002) samt en reportage fra 2005 om Hitlerfascinationen i Tyskland i dag (2005).
DVD Covere
Der Untergang (2 Disc Limited Edition)
Der Untergang (2 Disc Limited Edition)
Andet
 • Profil bidrager
 • Invelos Profil links
 • US IMDb
 • Wikipedia
Generere
Drama
Krig
Studier
Produktions studier:
 • Constantin Film
 • ARD Degeto
 • ORF
Lyd format
Tysk  Dolby Digital 5.1
Tysk  DTS 5.1
Tysk  Dolby Digital Surround
Undertekster
Dansk
Finsk
Norsk
Svensk
Diske
# Beskrivelse A B DS DL A DL B
1Main Feature
2Bonus Materials
Ekstra
 • Scene adgang
 • Trailer
 • Tilblivelsen af
 • Produktions nota
 • The Bunker - a virtual tour
Filmhold
Instruktion
Oliver Hirschbiegel....Instruktør
Manuskript
Bernd Eichinger....Manuskriptforfatter
Joachim Fest....Originalt materiale af
Traudl Junge....Originalt materiale af
Melissa Müller....Originalt materiale af
Produktion
Bernd Eichinger....Producent
Kinematografi
Rainer Klausmann....Fotograf
Film redigering
Hans Funck....Film rediger
Musik
Stephan Zacharias....Sangskriver
Lyd
Roland Winke....Lyd
Stefan Busch....Lyd designer
Michael Kranz....Produktions lyd mikser
Nico Krebs....Lyd designer
Scenografi
Bernd Lepel....Produktions designer
Skuespillere
Bruno Ganz....Adolf Hitler
Alexandra Maria Lara....Traudl Junge
Corinna Harfouch....Magda Goebbels
Ulrich Matthes....Joseph Goebbels
Juliane Köhler....Eva Braun
Heino Ferch....Albert Speer
Christian Berkel....Prof. Ernst-Günther Schenck
Matthias Habich....Prof. Werner Haase
Thomas Kretschmann....Hermann Fegelein
Michael Mendl....General Weidling
André Hennicke....General Mohnke
Ulrich Noethen....Heinrich Himmler
Birgit Minichmayr....Gerda Christian
Rolf Kanies....General Hans Krebs
Justus von Dohnanyi....General Wilhelm Burgdorf
Dieter Mann....Feldmarschall Wilhelm Keitel
Christian Redl....General Alfred Jodl
Götz Otto....Otto Günsche
Thomas Limpinsel....Heinz Linge
Thomas Thieme....Martin Bormann
Alexander Held....Walter Hewel
Donevan Gunia....Peter Kranz
Bettina Redlich....Frl. Constanze Manziarly
Heinrich Schmieder....Rochus Misch
Anna Thalbach....Hanna Reitsch
Dietrich Hollinderbäumer....Ritter Robert von Greim
Ulrike Krumbiegel....Dorothee Kranz
Karl Kranzkowski....Wilhelm Kranz
Thorsten Krohn....Dr. Stumpfegger
Jürgen Tonkel....Erich Kempka
Devid Striesow....Feldwebel Tornow
Fabian Busch....Obersturmbannführer Stehr
Christian Hoening....Reichsarzt SS Grawitz
Alexander Slastin....Generla Tschuikow
Alina Sokar....Goebbels Kind
Amelie Menges....Goebbels Kind
Charlotte Stoiber....Goebbels Kind
Gregory Borlein....Goebbels Kind
Julia Bauer....Goebbels Kind
Laura Borlein....Goebbels Kind
Andrey Blagoslovenski....Soldat/Ruinenkeller
Dirk Borchard....Panzerkommandant
Lisa Boyarskaya....Schwester Erna
Michael Brandner....H. Fritzsche
Igor Bubenchikov....Schädle
Leopold von Buttlar....Sohn Grawitz
Martin Butzke....SS-Soldat 1
Dimitry Bykovsky....Soldat 2
Sergej Evseyev....Adjutant 2 von General Mohnke
Mathias Gnädiger....Hermann Göring
Boghdan Graczyk....Oberst Clausen
Sergei Halturin....SS-Adjutant
Norbert Heckner....Standesbeamter Wagner
Enno Hesse....Oberleutnant
Eugene Ilovaisky....Älterer Zivilist 1
Julia Jentsch....Hanna Potrowski
Oleg Khoroshilov....Henker
Michael Kind....SA-Mann/Ruinenkeller
Elisabeth von Koch....Margarete Lorenz
Marie Sarah Linke....Hedwig Brandt
Michael Lippold....Junger Offizier 1
Konstantin Lukashev....Älterer Soldat
Stefan Mehren....Verwundeter Soldat
Ilya Mozgovoi....Soldat 1
Silke Nikowski....Frau Grawitz
Alexei Oleinikov....SS-Offizier Brauerei
Alexander Orlov....HJ Führer
Oleg Piminov....Adjutant von General Mohnke
Katerina Poladjan....Russische Arzthelferin
Oleg Popov....Adjutant von General Weidling
Silke Popp....Ursula Puttkamer
Vasily Reutov....Adjutant von General Krebs
Igor Romanov....SS-Offizier Högel
Tanya Schleiff....Russische Ärztin
Chrsitian Schmidt....SS-Mann Greifkommando
August Schmölzer....Baur
Jurij Schrader....Dolmetscher
Boris Schwarzmann....Matwej Blanter
Maria Semenova....Rothaarige Frau
Igor Sergeyev....Russischer Soldat
Valeri Slavinski....Mann
Valeri Solomakhin....Älterer Zivilist 2
Hans H. Steinberg....General Koller
Klaus Jürgen Steinmann....Offizier 1
Oliver Stritzel....Maschinist Hentschel
Veit Stübner....Obergruppenführer Tellermann
Mikhail Tryasorukov....Adjutant Müller
Vsevolod Tsurilo....Russischer Adjutant
Klaus B. Wolf....Junger Marinesoldat
Yelena Zelenskaya....Inge Dombrowski
Tatjana Zhuravleva....Alte Frau