Resident Evil: Apocalypse
Oprindelses land:  Tyskland
Produktions år: 2004
Instruktør: Alexander Witt
Bedømmelse: 15 Śr(Film)
UPC [Lokal]: 5-050582-311082
Spille tid: 1:34 (94 Min.)
Kassette: Keep Case
Format: PAL, [Color status unset], 2.40:1 Anamorphic Bredformat
DVD Format: Enkelt side, Dobbelt siddet
Udgivet: 27/December, 2004
Samlings type: Ejet (#169)
Status: Tilgængelig
Købs dato: 25/October, 2005
Købs pris: Skjult
Anmeldelse (film): 0 / 10
Anmeldelse (video): 0 / 10
Oversigt
Alice (Milla Jovovich) er på et hængende hår sluppet ud af den underjordiske Hive Facility, men bliver hurtigt trukket ind i krigen mellem de levende og zombierne over jordens overflade.
Da byen bliver karantæneisoleret, slutter Alice sig til en lille gruppe elitesoldater under ledelse af Jill Valentine (Sienna Guillory) og Carlos Olivera (Oded Fehr), der har fået til opgave at redde den bortførte datter af Dr. Ashford, som udviklede den muterende T-virus.

De bliver kastet ud i en kamp mod uret og mod horder af blodtørstige zombier, lurende muterede hunde, kødædende mutanter og deres farligste fjende nogensinde!

Denne opfølger er instrueret af Alexander Witt og skrevet og produceret af den visionære instruktør bag Resident Evil, Paul W. S. Anderson (Alien Vs. Predator). Resident Evil: Apocalypse er en fremragende Sci-Fi-gyser!
DVD Covere
Resident Evil: Apocalypse
Resident Evil: Apocalypse
Andet
 • Profil bidrager
 • Invelos Profil links
 • US IMDb
 • Wikipedia
Generere
Science-Fiction
Aktion
Eventyr
Studier
Produktions studier:
 • Screen Gems
 • Constantin Film
 • Davis Films
Udgivere:
 • Columbia TriStar Home Entertainment
Lyd format
Engelsk  Dolby Digital 5.1
Spansk  Dolby Digital 5.1
Undertekster
Dansk
Engelsk
Finsk
Hindi
Norsk
Portugisisk
Spansk
Svensk
Diske
# Beskrivelse A B DS DL A DL B
1Main Feature
Ekstra
 • Scene adgang
 • Trailer
 • Tilblivelsen af
 • Kommentar
 • Slettede sener
 • Foto album
Filmhold
Instruktion
Alexander Witt....Instruktør
Manuskript
Paul Anderson....Originalt materiale af
Produktion
Paul Anderson....Producent
Jeremy Bolt....Producent
Don Carmody....Producent
Bernd Eichinger....Eksklusiv producent
Samuel Hadida....Eksklusiv producent
Victor Hadida....Eksklusiv producent
Dan Kletzky....Eksklusiv producent
Hiroyuki Kobayashi....Eksklusiv producent
Robert Kulzer....Eksklusiv producent
Kinematografi
Derek Rogers....Fotograf
Christian Sebaldt....Fotograf
Film redigering
Eddie Hamilton....Film rediger
Musik
Jeff Danna....Komponist
Howard Jones....Sangskriver
Elia Cmiral....Komponist
HIM....Komponist
Lyd
Kevin Banks....Lyd editor
Stephen Barden....Lyd editor
Todd Beckett....Lyd mikser
Alex Bullick....Lyd editor
Brad Haehnel....Lyd mikser
Craig Henighan....Lyd editor
David Lee....Lyd mikser
Tony Lewis....Lyd mikser
Ted Swanscott....Lyd mikser
Eric Thompson....Lyd mikser
Christopher Wilson....Lyd mikser
Scenografi
Nigel Churcher....Scenografi instruktør
Paul Austerberry....Produktions designer
Skuespillere
Milla Jovovich....Alice
Sienna Guillory....Jill Valentine
Oded Fehr....Carlos Olivera
Thomas Kretschmann....Major Cain
Sophie Vavasseur....Angie Ashford
Razaaq Adoti....Peyton Wells
Jared Harris....Dr. Ashford
Mike Epps....L.J.
Sandrine Holt....Terri Morales
Matthew G. Taylor....Nemesis
Zack Ward....Nicholai Sokolov
Iain Glen....Dr. Isaacs
Dave Nichols....Captain Henderson
Stefan Hayes....Yuri Loginova
Geoffrey Pounsett....Mackenzie
Shaun Austin-Olsen....Priest
Geny Walters....Mrs. Priest
Megan Fahlenbock....Marla Maples
Robert Morelli....Director
Aaron Abrams....Assistant
Chris Benson....Lance Halloran
Martin Martinuzzi....Overworked Detective
Brad Borbridge....Overworked Sergeant
Frank Chiesurin....Sniper
Ron Benjamin....Bum
Kevin Hare....Home Owner/Scientist
Heather Dick....Older Woman
Alex Courey....Suit #1
John Detoro....Suit #2
Billy Khoury....Suit #3
Sava Drayton....Suit #4
Nicole Hill T. Hill....Undead Gaudy Hooker
Ricardo Betancourt....Burly Cop #1
Ted Ludzik....Burly Cop #2
Michelle Latimer....Tech #1
Catherine Burdon....Tech #2
Rebecca Sims....Undead Little Girl
Christopher Weedon....Undead Little Boy #1
Billy Parrott....Security Guard
Derek Aasland....Graveyard Undead #1/Featured Undead #3
Richard Harte....Graveyard Undead #2/Rooftop Undead #2
Simon Girard....Chopper Pilot #1
Dean Copkov....Chopper Pilot #2
Jeff White....Chopper Pilot #3
Tim Burd....Refugee #1
Natalie Charles....Refugee #2
Pierre Henry....Screaming Soldier
Jim Codrington....Lieutenant
Deborah Valente....Tech
Malcolm Fiddick....Reflection Undead
Michy Gustavia....Featured City Hall Undead #1
Shane Mackinnon....Featured City Hall Undead #2
Ed Fielding....Featured City Hall Undead #3
Stephen Hart....Featured City Hall Undead #4
Sandi Stahlbrand....Featured City Hall Undead #5
Christopher Marren....Reporter #1
Tom Gerhardt....Zombie Dad
Amber Marshall....Daughter
Venice Grant....Undead Stripper #1
Ana Danilina....Undead Stripper #2
Ingrid Johansson....Featured IV Woman Undead
Jeffrey Weedon....Undead Little Boy #2
Melanie Tonello....Featured Undead Kid #1
Annabel Chu....Featured Undead Kid #2
Joey Jefferson....Featured Undead Kid #3
Heather Braaten....Featured Rooftop Undead #1
Joey Beck....Featured Rooftop Undead #3
Eric Morgan....Featured City Walker #1
Gene Pyrz....Featured City Walker #2
Torquil Colbo....Featured City Walker #3
Joan Moore....Featured City Walker #4
Peter C. Wylde....Featured City Walker #5
Garry Geddes....Featured City Walker #6
Dionne Renee....Featured City Walker #7
Janessa Crimi....Featured Undead Kid #4
Dan Ellery....Featured Surplus Undead #1
Sharon Moore....Featured Surplus Undead #2
Jo Chim....Network Anchor #1
Bobby Prochaska....Network Anchor #2
Jazz Mann....Reporter #2
Larissa Gomes....Reporter #3
Gregory White....Lab Technician
Roman Podhora....Leader Umbrella Guard
Brian King....Umbrella Gate Guard
Robert Hall....Featured School Undead
Eric Mabius....Matt Addison in flashback
Alexander Witt....Umbrella Sniper